تاریخچه تشکیل کمپانی رانسون (RONSON)

برند فندک سازی رانسون

تاریخچه تشکیل کمپانی رانسون (RONSON)

به احتمال بسیار زیاد همه شما با برند بزرگ فندک سازی رانسون تا حدودی آشنا هستید و می دانید که این برند خوش نام یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در ساخت محصولاتی مثل فندک بوده است.

در این مطلب نگاهی به تاریخچه این شرکت و محصولات آن،و سرگذشت ان از زمان تاسیس تا اکنون خواهیم داشت.

کمپانی رانسون امروزی ابتدا با نام The Art Metal Works در سال ۱۸۹۷ میلادی تاسیس و سپس در سال ۱۸۹۸ میلادی توسط مکس هچت، لعوپولد هرتزیگ و لوییس وینسنت آراسون خلاق به نیوارک واقع در نیوجرسی نقل مکان و شروع به کار کرد.
پس از مدتی با اضافه شدن نیروی های توانایی مثل الکساندر هریس به این شرکت در سال ۱۹۱۰ که کار آن مدیریت کسب و کار بود به سرعت شهرت جهانی یافتند و مشتری های زیادی به سمت آن ها روانه شد.در ابتدا فعالیت این برند در حوزه تولید لامپ با کیفیت بالا و محصولاتی مثل جوهر دان و تزئینی های هود بود و با تولید چنین محصولاتی شهرت آنها فزونی یافت.
وجود افرادی مثل “لوییس وینسنت آرانسون” نقش کلیدی در رشد و شکوفایی این شرکت داشت. وی در سال 1869 میلادی چشم به جهان گشود و زندگی او با تبحر یافتن در علم متالوژی گذشت.


خلاقیت آرنسون باعث شد که او اختراعات زیادی به ثبت برساند و با آن ها در تورنمنت های مختلفی مثل “مسابقات ایمنی” در سال 1890 شرکت کند.او پس از سال ها تلاش پی در پی درسن ۴۴ سالگی یعنی ۱۹۱۳ میلادی توانست اولین فندک جیبی اوتوماتیک در جهان را اختراع کند،او نیمی از حق ثبت اختراع خود را با حفظ حقوق شخصی به فروش رساند و سپس بخشی از آن را برای تاسیس و ثبت برند RAONSON هزینه نمود.
پس از پیشرفت های روز به روز آنها نهایتا در سال ۱۹۲۸ سهام آنها وارد بورس اوراق بهادار شد که با استقبال چشم گیری رو به رو بود بطوری که پس از آن برند رانسون دو سال بعد توانست شعبه دیگری در انگلستان تاسیس کند.بعد تمام این موفقیت ها روز های سخت این کمپانی فرا رسید و در طول دهه ۱۹۷۰ فشار زیادی بر روی آن ها بود زیرا رقیب های تازه نفس به بازار آمده بودند که همین باعث شد شرکت به سمت ضرر و زیان برود بطوری بخش هایی از شرکت رانسون بین رقبا به فروش رسید یا به عنوان شرکت های مستقل شروع به کار کردند.

این روند تا سال ۱۹۸۱ ادامه داشت و سرانجام باعث این شد که شعبه انگلستان را به “جفری بندر” بفروشند.این شخص سریعا نام شرکت را به Ranson International تغییر داد اما به مدت یک سالی که شرکت در دست او بود وضعیت تغییری نکرد و همچنان در روند ضرر بود.”جفری لرد” در سال ۱۹۸۳ میلادی این شرکت را خریداری کرد و نام آن را به Ranson Exports Limited تغییر داد و تمرکز فروش را در واردات فندک با تولید ارزان در آسیا گذاشت تا از ضرر بیشتر جلوگیری کند و به سود دهی برسد.

“هاوارد هوگسون” در سال ۱۹۹۴ میلادی با قیمت ۱۰ میلون پوند این شرکت را به مالکیت خود در آورد و اسم برند را به Ronson Exports Ltd تغییر داد اما زمانی نگذشت که دوباره نام برند را به RONSON PLC تغییر داد و در زمان مدیریت او کمپانی پیشرفت چشم گیری کرد بطوری که خط تولید دوباره راه اندازی شد وبرند رانسون برای بار دیگر در سراسر جهان به زبان ها افتاد.اما با یک حرکت و تلاش ناموفق در اواخر دهه ۹۰ میلادی از سوی هوگسون که فروش ابزاری مانند عینک آفتابی و ساعت بود منجر به خسارت و ضرر های سنگینی به کمپانی شد و باعث برکناری وی از مدیر عاملی شد.
سپس در سال ۱۹۹۸ میلادی شخصی بنام “ویکتور کیام” مدیریت را بدست گرفت و پس از سه سال نام برند را به Ronson PLC سازماندهی کرد و با مدیریت او کمپانی دوباره به دوران سوددهی و جلوگیری از ضرر برگشت اما ما بین سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ شرکت به دوران ضرر خود نزدیک شد.
و سرانجام در سال ۲۰۱۰ میلادی کمپانی Zippo امتیاز تولید فندک را در آمریکا شمالی و مکزیک خرید و از آن خود کرد و آن را به زیر مجموعه خود تبدیل کرد.امروزه کمپانی Zippo در آمریکای شمالی فعالیت داشته و RONSON را به عنوان یک برند و هویت تجاری حفظ میکند و در کشور های مختلف مثل کانادا،ایالات متحده و مکزیک محصولات رانسون را به بازار عرضه میکند.

محصولات کمپانی RONSON

عکس فندک رانسون

در سال ۱۹۱۲ میلادی محصولی بنام فندک تپانچه ای در نمایشگاه ماشین المپیا واقع در لندن به نمایش درآمد که ظاهری شبیه به یک کلت داشت و در آن زمان طرفداران زیادی پیدا کرد.همانطور که گفته شد اولین فندک جیبی اوتوماتیک بسیار سبک و خوش دست در سال ۱۹۱۳ میلادی توسط آرانسون ساخته شده که باعث تحول صنعت شد.

فندک banjo

در سال ۱۹۲۶ میلادی دوباره آرانسون پروژه ای را شروع کرد و سرانجام باعث ساخت مدل فشاری فندک شد که به نام Banjo شهرت یافت و با توجه به ظاهر زیبای آن و کاربرد منحصر بفردش مشتری های زیادی را به سمت این برند روانه کرد.

ساخت محصول جدید

در سال ۱۹۴۱ میلادی این کمپانی مدل جدیدی به نام Whirlwind به بازار عرضه کرد که سپری در قسمت رو به روی شعله قرار گرفته شده بود که از خاموش شدن آن جلو گیری می کرد اما باعث شده بود کمی جثه فندک بزرگ تر بنظر بیاید اما با توجه به قابلیت جدید این فندک فروش بالایی را برای رانسون کسب کرد و این محصول قابلیت این را داشت که علاوه بر رنگ عادی خود بصورت سفارشی در رنگ مشکی هم به بازار عرضه شود.

یکی از پر فروش ترین و موفق ترین محصولات کمپانی Ranson مدل Cadet lighter بود که در سال ۱۹۵۹ میلادی به بازار عرضه شد.این محصول با ظاهر عریض،رنگ نقره ای چشم نواز و سپر برای جلوگیری از باد توانست فروش بالایی برای این کمپانی محبوب بدست آورد.

کمپانی Ranson دوران بسیار خوب و طلایی داشته و میشود به جرعت گفت خالق تجارت فندک بوده،اولین فندک ها توسط این کمپانی ساخته شده و قدمت آن از همه برند های حال حاضر بیشتر است.با آمدن رقیب های سرسخت و اشتباهاتی که مدیران انجام دادند باعث سقوط این شرکت شد اما هنوز که هنوزه محصولات آن در زیر نظر کمپانی Zippo به فروش میرسد و طرفدار های خاص خود را دارد مخصوصا افرادی که به دنبال جمع آوری کالکشن هستند.