تعمییر و نگهداری فندک های زیپو

تعمیر فندک زیپو

تعمییر و نگهداری فندک های زیپو

فندک زیپو ساخته یک کمپانی آمریکایی معتبر بوده که همه ساله میزان بالایی فندک در طرح مختلف می سازد و همیشه توانسته رضایت مشتری خود را کسب کند،همچنین کیفیت ساخت بالای این فندک ها باعث شده تا بسیار کم به تعمییر نیاز داشته باشند و بیشتر می توان به این موضوع به دید سرویس کردن آن ها نگاه کرد،البته در مواقعی بسیار خاص بدنه و لولای آن دچار مشکل و شکستگی میشود که در تعمییرگاه ها به راحتی تعمییر میشوند،حالا به سراغ روش های مختلف تعمییر و نگهداری فندک زیپو می رویم،با ما همراه باشید.

برخی از اعمال ساده که زمان زیادی نمیگیرد نیاز است تا شما عزیزان انجام دهید که فندک زیپو به خوبی روز اولش کار کند این موارد عبارتند از:
• شارژ سوخت(با بنزین زیپو)
• تعویض چخماق
• تعویض فیتیله
• برس و دستمال مخصوص برای تمیز کردن فندک از لکه و زنگ زدی
• شارژ سوخت فندک با بنزین زیپو

مهم ترین نکات در تعمیر و نگهداری

یکی از ابتدایی ترین کار هایی که برای نگهداری و سرویس فندک نیاز به شارژ سوخت آن است که بسیار بهتر خواهد بود برای این کار از بنزین های مخصوص زیپو استفاده کرد زیرا دارای محلول هایی بهمراه بنزین بوده که باعث میشود فندک بسیار بهتر کار کرده،دوده حاصل از شعله (که میزان آن مربوط به کیفیت سوخت میباشد) بسیار کمتری ایجاد شود،امنیت کار با فندک را نسبت به بنزین عادی به میزیان چشمگیری بالا میبرد و کیفیت شعله آن نیز بسیار بهبود میابد.

با توجه به نکات گفته شده پیشنهاد میشود از بنزین های عادی استفاده نکنید زیرا علاوه بر اسیب به فندک در بلند مدت،باعث مشکلات دیگری همچون پایین آمدن چشمگیر کیفیت شعله و پایین آمدن امنیت در هنگام استفاده از آن میشود.

اشنایی با ساختار فندک زیپو

برای شارژ سوخت فندک زیپو نیاز است شما اول مغزی فندک را خارج کنید سپس در انتها آن نمد نگهداره فندک را خواهد دید که وظیفه آن محافظت از پنبه و فیتیله بوده،به آرامی نمد را بالا بزنید و سر مخزن بنزین زیپو را روی پنبه ای که میبینید نگه دارید و سپس بنزین را به مدت شش تاهفت ثانیه روی آن با فشردن بدنه مخزن خالی کنید.حال فندک شما شارژ شده و می توانید از آن استفاده کنید.

هشدار:روی نمد سوراخی تعبیه شده که متاسفانه باور غلطی شکل گرفته که این سوراخ برای شارژ سوخت است درحالی که اصلا اینطور نیست و کارکرد اصلی آن برای نگهداری سنگ فندک زاپاس است،تا بتوانید آن را حمل کنید و در مکان های مختلف در دسترس باشد،همچنین اگر این اشتباه انجام شود امکان آغشته شدن نمد به بنزین وجود دارد که باعث مشکل مختلفی در کارکرد فندک میشود.

تعویض چخماق (سنگ فندک)

برای احتراق و به وجود آمدن شعله نیاز به جرقه ای مناسب است که این مورد وظیفه چخماق فندک بوده،شما عزیزان میبایست در صورت کوتاه شدن سنگ فندک آن را تعویض کنید و یک سنگ نو که بلند تر بوده و باعث میشود اصتحکاک به خوبی برقرار شود استفاده کنید. برای این منظور پیشنهاد میشود از سنگ فندک زیپو استفاده کنید زیرا هم از کیفیت و عمر بالایی برخودار بوده وهم مناسب فندک زیپو از نظر ابعاد خواهد بود و از این نظر خیالت راحت میشود.

برای تعویض سنگ فندک میبایست شما اول مغزی فندک را خارج کنید سپس باید پیچی که به مغزی متصل است و در زیر آن قرار دارد را باز کنید و از مغزی فندک خارج کنید.در انتها آن سنگ و فنر فندک را خواهید دید که با توجه به اصتحکاک سنگ بعد از مدتی کوتاه تر شده،سنگ نو را جاگزین کنید و پس از آن دوباره پیچ ها را ببندید و بعد از آن میتوانید شاهد زیاد شدن قدرت احتراق فندک زیپو خود باشید.

تعویض فیتیله فندک زیپو

فیتیله یکی از ابزار مهم بوده که با جذب کرن جرقه حاصل از سنگ فندک،در شعله و کیفیت آن نقش بسزایی دارد و زمانی که سر فیتیله دود نسبتا زیادی گرفته باشد،باعث کاهش قابلیت جذب گرمای آن می شود و در بحث احتراق و روشن شدن شعله اختلال به وجود می آورد.

تعویض فیتیله فندک زیپو

برای حل این موضوع نیازی به تعویض فیتیله نیست و می شود با کات کردن قسمتی که دوده زیادی گرفته شده مشکل را حل کرد،شما می توانید فیتیله را به اندازه تقریبا یک سانتی متر از سر مغزی فندک بیرون بکشید سپس قسمتی که دوده گرفته و سیاه شده را با یکی قیچی تیز و قوی کات کنید زیرا رشته های مفتولی فیتیله از جنس مس بوده و اگر از قیچی نامناسبی استفاده شود میتواند باعث از حالت در رفتن فیتیله شود و درنهایت باعث تعویض آن زود تر از موعد میشود.پیشنهاد میکنیم که دو یا سه بار بیشتر این کار را انجام ندهید زیرا با هر چه کوتاه تر شدن فیتیله میزان آغشتگی آن به بنزین نیز پایین می آید که باعث اختلال در احتراق فندک خواهد شد.

اصولا فیتیله های فندک زیپو در فواصل زمانی بلند مدت نیاز به تعویض پیدا میکنند که حاکی از کیفیت بالا ساخت آن ها بوده.برای این کار نیاز است شما عزیزان اول مغزی فندک زیپو را خارج کنیم و پس از آن نمد واقع در زیر مغزی را خارج ،همچنین پیچ سنگ چخماق واقع در زیر فندک را نیز باید باز کرد و خارج نمود.
پس از آن شما پنبه های فندک را مشاهده میکنید آن ها را با موچنین یا ابزار دیگر خارج کنید سپس با ابزاری مثل دم باریک فیتیله را از خارج میکنید.پس از آن فیتیله جدید که ما پیشنهاد میکنیم حتما از فیتیله زیپو استفاده کنید سرش را با دست خود با پیچاندن به حالتی تیز و باریک دربیاورید تا بهتر در سوراخ فیتیله جای گیرد.
پس از آن پنبه ها را در جای خود قرار دهید بطوری که فیتیله نیز در بین آن ها قرار گیرد تا فیتیله به نحو درست به بنزین دسترسی داشته باشد تا شعله به خوبی ایجاد شود،سپس تمام قطعات را دوباره میبندیم و کار تمام است.

تمیز کردن لکه و زنگ زدگی فندک زیپو

نیاز به توضح است به علت کیفیت بسیار بالا بدنه و استفاده از روکش های ضد زنگ با جنس کروم،بدنه فندک زیپو به هیچ وجه زنگ نخواهد زد،تنها قسمتی از فندک که امکان زنگ زدگی وجود دارد مغزی آن بوده که با تماس با آب و رطوبت ایجاد میشود که به سادگی با یک برس سیمی نازک میتوانید آن را زنگ زدایی کنید.

تمیز کردن فندک زیپو

به این صورت که برس را بر روی چرخ گردان فندک در قسمت بالا قرار دهید و به آرامی بکشید سپس بعد چند بار تکرار این حرکت هم زنگ و هم دوده از بین میرود.بهتر است که به تمیز کردن مغزی توجه داشته باشید،زیرا زنگ زدگی و دوده باعث میشوند فندک از حالت روان بودن خارج شده و کند شود و این موضوع باعث اختلال در احتراق شعله فندک میشود.برای تمیز کردن و زدودن لکه ها میبایست از پد های مخصوص یا پارچه های نرم که باعث خش نمیشوند استفاده کرد.

هشدار:در هیچ زمانی فندک زیپو را با آب نشویید زیرا باعث ایجاد مشکل در کارکرد فندک خواهد شد(مانند زنگ زدگی و…).

فروشگاه اینترنتی ویدو

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و بتواند عمر فندک زیپو شما را بالا ببرد،شما عزیزان می توانید برای خرید فندک زیپو و ابزار تعمییر و نگهداری آن به فروشگاه اینترنتی ویدو مراجعه و این محصولات را با قیمت بسیار مناسب تهییه کنید.